NOWOCZESNA PESSAROTERAPIA

NOWOCZESNA PESSAROTERAPIA

Znając powszechność problemu nietrzymania moczu, uciążliwość i wstydliwość  dolegliwości poważnie wpływających na jakość życia kobiet, pragnę w kompleksowy sposób pomóc Paniom w zakresie diagnostyki oraz leczenia nietrzymania moczu i zaburzeń statyki dna miednicy.

Stosowane z efektem od 2 dekad nowoczesne operacje uroginekologiczne jako inwazyjne metody leczenia są niestety obarczone pewnym odsetkiem komplikacji śród i pooperacyjnych oraz ryzykiem znieczulenia u osób obciążonych chorobami wieku starszego.

W związku z  powyższym chciałbym zaprezentować nieinwazyjny sposób diagnostyki i leczenia jakim jest PESSAROTERAPIA. Metodę  polegająca na pozostawieniu w pochwie przyrządu podpierającego cewkę moczową lub obniżające się ściany pochwy i macicę.

Idea pessaroterapii obecna jest w medycynie od tysięcy lat dopiero jednak zastosowanie miękkiego silikonu i opracowanie nowoczesnych kształtów pessarów dokonało przełomu w tej metodzie leczenia. Praktycznie brak możliwości powikłań oraz łatwość samodzielnego stosowania, po krótkiej instrukcji, czyni pessaroterapię metodą pierwszego rzutu w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu i obniżeń narządów płciowych.  Metoda jest zwykle skuteczna i dobrze tolerowana a właściwy dobór  pessara czyni go niewyczuwalnym w codziennym noszeniu. Większość kobiet używa pessary wiele lat a ich stosowanie nie wyklucza decyzji operacji w trybie późniejszym.

Dopasowanie pessara dokonuje się podczas badania ginekologicznego a pacjentka ma możliwość kilkakrotnej nieodpłatnej wymiany pessara na bardziej skuteczny. Zarówno różne kształty i wielkości pessarów pozwalają dobrać optymalny u większości kobiet. W zależności od kształtu pessary trzeba wyciągać na noc lub można pozostawić na dłużej.

Obecnie stosuję pessary kilku uznanych producentów:

pessary